ks. bp Bronisław Dembowski

Autor: Administrator

ks. bp Bronisław Dembowski

16 listopada w nocy w szpitalu we Włocławku odszedł do domu Ojca Biskup Senior Bronisław Dembowski! Miał 92 lata.

Bp Bronisław przez wiele lat był duszpasterzem Odnowy oraz członkiem Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRS).

Dziękujemy za jego wieloletnią posługę duszpasterską i miłość do Odnowy Charyzmatycznej!

Modlimy się, aby dobry Bóg otworzył mu NIEBO!

 

Więcej: ks. bp Bronisław Dembowski

 

Mechanizmy pokusy

Autor: Wojciech Werhun SJ

W poprzednim numerze „Szumu z Nieba” pisałem o strategii złego w naszym życiu duchowym, gdzie atak rozgrywa się zawsze według prostego schematu: inwigilacja, uderzenie, przełamanie i podbój. Teraz przejdziemy do praktycznych wskazówek, użytecznych w walce z pokusą, a dotyczą one głównie etapu pierwszego i wojny informacyjnej.

Więcej: Mechanizmy pokusy

   

Chorować, czy modlić się o uzdrowienie?

Autor: Marcin Zieliński

Jak modlić się o uzdrowienie? Co robić, gdy ono nie przychodzi? Czy cierpienie jest nam potrzebne? Krzyż, wdzięczność, wytrwała modlitwa, błogosławieństwo, wierność… to tematy najnowszej książki Marcina Zielińskiego, zatytułowanej Między cierpieniem a uzdrowieniem.

Więcej: Chorować, czy modlić się o uzdrowienie?

   

Mój przyjaciel Hiob

Autor: abp Grzegorz Ryś

Ludzie często stawiają drastyczne pytanie: dlaczego powodzi się niegodziwym, a niewinni i święci cierpią. W Księdze Hioba najważniejsze pytanie brzmi: czy na świecie jest choć jeden człowiek, który czci Boga za darmo. Oczywiście pytanie o sens cierpienia też jest istotnym pytaniem w tej księdze, ale zasadnicze jest to: czy na świecie choć jeden człowiek potrafi kochać Boga bezinteresownie, a nie dlatego, że coś od Niego dostaje.

Więcej: Mój przyjaciel Hiob

   

Zrozumieć siebie

Autor: Andrzej Błędziński SJ

Każdy z nas jest zaproszony do odkrycia świata, który dał nam Bóg. Ale w pięknej rzeczywistości, jakiej doświadczamy wszyscy, znajduje się również nasz osobisty świat wewnętrzny, do którego mamy dostęp tylko my sami i Ten, który przenika wszystko (por. Ps 139). Nasz osobisty, subiektywny świat przypomina tętniące życiem starożytne miasto. Co więcej, każdy z nas jest zaproszony do poznania głębi innych osób wraz z ich niepowtarzalnością, ponieważ bogactwo bliźnich ubogaca nasze życie wewnętrzne.

Więcej: Zrozumieć siebie

   

Okulary z filtrem

Autor: świadectwo Pawła

Z Moniką zostaliśmy parą 30 lat temu, gdy ona miała 18 lat, a ja 19. Pochodziliśmy z rodzin rozbitych, oboje mocno pokaleczeni, ale w pewien sposób podobni. Oboje byliśmy też dość daleko od Kościoła, choć ja chodziłem tam co niedzielę, bo tak mnie nauczono. Wielokrotnie widziałem Boże interwencje w swoim życiu, ale nie chciałem odpowiedzieć na to, co widzę. Wiązałoby się to z koniecznością zmiany mojego życia.

Więcej: Okulary z filtrem

   

Ekologia języka

Autor: Rafał Huzarski SJ

Nie tylko odpady zaśmiecają przestrzeń wokół nas, nasz sposób mówienia też odnosi sukcesy na tym polu. Gdyby podzielić nasze słowa według biblijnej mądrości „Życie i śmierć są w mocy języka, [jak] kto go lubi [używać], tak i spożyje zeń owoc (Prz 18,21) – można by usypać dwie hałdy: słów niosących życie i słów niosących śmierć. Nad którą z nich intensywnie pracujesz, a która rośnie ci sama?

Więcej: Ekologia języka

   

O intymnych potrzebach mężczyzny i kobiety

Autor: Elżbieta Wróblewska

„Mężczyzna myśli tylko o jednym, a kobietę zawsze głowa boli”. Jest taki dowcip o małżeństwie, które wybrało się do ZOO. Kiedy przechodzili obok klatki z małpami, atrakcyjna małżonka wpadła w oko młodemu gorylowi. Samiec wciągnął ją do klatki i zaczął swoje małpie, niedwuznaczne zaloty. Nieszczęsna kobieta zaczęła wołać do męża o ratunek. Ten, niewiele myśląc, krzyknął do żony: „Powiedz mu, że cię głowa boli!”.

Więcej: O intymnych potrzebach mężczyzny i kobiety

   

Jak zadbać o prawdę w swoim życiu?

Autor: Remigiusz Recław SJ

Każdy z nas chciałby być człowiekiem prawym, ale… nie każdemu to wychodzi. Chcielibyśmy zawsze być w zgodzie z samym sobą i z Bogiem, ale nie raz kapitulujemy wobec pokusy, natrętnych myśli czy nacisku społecznego. A wtedy mówimy albo robimy coś, co jest wbrew nam. Czy jest na to jakiś sposób?

Więcej: Jak zadbać o prawdę w swoim życiu?

   

Towarzyszenie duchowe w życiu

Autor: Anna Pudlarz

We wspólnocie „Mocni w Duchu” co jakiś czas podejmujemy wspólnotowe rozeznawanie duchowe, które jest czasem słuchania Boga i pytania, do czego On nas zaprasza. Owocem takiego rozeznania trzy lata temu było powstanie kolejnej stałej diakonii – towarzyszenia duchowego w życiu. Zawierzyliśmy ją wtedy opiece św. Ignacego, a dzieło to przyniosło już wiele dobra i nadal się rozwija.

Więcej: Towarzyszenie duchowe w życiu

   

Chore ambicje ludzi wiary

Autor: Remigiusz Recław SJ

Czytając Ewangelie, widzimy, że Pan Jezus przez całe trzy lata zmagał się z dwoma problemami apostołów. Pierwszym z nich był lęk, w którym przejawiało się ich niedowiarstwo i brak wiary, dlatego Jezus ponawiał pytanie: „Czemu tak bojaźliwi jesteście?”. A drugim problemem były ambicje, postawa: „Ja muszę być wyżej niż ten drugi”. Obie te tendencje, lękliwość i chore ambicje, także współcześnie są utrapieniem ludzi posługujących.

Więcej: Chore ambicje ludzi wiary