Formacja dla wspólnot - Śladami Ojca

W Roku Wiary w Kościele katolickim obchodzimy również dziesiątą rocznicę śmierci o. Józefa Kozłowskiego, jezuity. O. Kozłowski budził wiarę w tysiącach osób podczas prowadzonych przez siebie rekolekcji, wygłoszonych kazań, w rozmowach indywidualnych i w spowiedziach. Owocem jego posługi było powstanie dziesiątek wspólnot w Polsce i wielu krajach Europy i Ameryki.

 

 

Proponując wspólnotom powrót do nauczania o. Józefa Kozłowskiego, przygotowaliśmy książkę zatytułowaną Śladami Ojca.

Na podstawie tej książki proponujemy przeprowadzenie formacji w naszych wspólnotach. W książce rozwinęliśmy sześć tematów – najczęściej przez niego poruszanych. Są to kolejno:

  • Maryja,
  • Rozeznawanie duchowe,
  • Grzech,
  • Duch Święty,
  • Ewangelizacja,
  • Ojciec.

Każdy z tematów został podzielony na pięć lub sześć części – są to propozycje do indywidualnej modlitwy oraz poprowadzenia spotkań modlitewnych. Można je podejmować kolejno – jeden po drugim lub osobno. Oznacza to, że cała formacja zajmie nam dziesięć miesięcy. Jeśli natomiast zdecydujemy, że podejmujemy tylko jeden temat, wówczas zajmie nam to półtora miesiąca.

 

X ROCZNICA ŚMIERCI O. JÓZEFA KOZŁOWSKIEGO SJ


Z okazji dziesiątej rocznicy śmierci o. Józefa Kozłowskiego proponujemy Wam przejście przez te tematy kolejno przez dziesięć miesięcy (od 1 grudnia 2012 do końca września 2013). W Adwencie podejmiemy temat „Maryja”. W czasie karnawału – „Rozeznawanie duchowe” (pogłębieniem tego tematu będzie sesja halowa w Łodzi o tym samym tytule). Następnie w Wielkim Poście zatrzymamy się przy „Grzechu”.

Od Wielkanocy rozpoczniemy Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym, które potrwa dziesięć tygodni i do którego są osobno przygotowane materiały o. Kozłowskiego. Następnie w czerwcu rozpoczniemy temat „Duch Święty”, a w wakacje – „Ewangelizacja”. We wrześniu – „Ojciec”. Wokół tego ostatniego tematu będzie również skoncentrowane Forum Charyzmatyczne, które zakończy naszą wspólną formację.

Poszczególne tematy zostały opracowane przez duchowe dzieci o. Józefa Kozłowskiego. Każdy blok tematyczny ma trochę inny styl, są natomiast spójne duchowo. Dzięki temu możemy doświadczyć jedności w różnorodności.

 

Każda część, proponowana na jeden tydzień i jedno spotkanie modlitewne, zawiera:


1. Fragment Pisma św. do osobistej medytacji, a także rozważania, które pogłębią naszą refleksję. Możemy na tę medytację poświęcić kilkanaście minut, ale być może znajdziemy czas na dłuższe zatrzymanie się nad Słowem Bożym. Owocami tej modlitwy podzielmy się podczas spotkania w małych grupach, prowadzonych przez animatora.

 

2. Propozycję na spotkanie modlitewne – intencję, wokół której może koncentrować się modlitwa, jej przebieg, fragment Pisma świętego, który będzie nam towarzyszył na spotkaniu (możemy również skorzystać z fragmentu przeznaczonego do osobistej medytacji), temat, jaki warto poruszyć w składanych świadectwach, zagadnienia warte pogłębienia podczas rozmowy w grupach dzielenia. (Propozycję na spotkanie potraktujmy jako sugestię, może się bowiem zdarzyć, że podejmiecie decyzję, aby pójść w innym kierunku.)

 

Uzupełnieniem książki są konferencje o. Kozłowskiego, które będzie można wysłuchać z dwóch specjalnie opracowanych płyt (w formacie MP3). Będą one także zamieszczane co tydzień na naszej stronie internetowej: www.odnowa.jezuici.pl.

 

Sami zdecydujcie, czy konferencję (lub jej część przypominającą najważniejsze treści) wysłuchacie razem na spotkaniu, czy każdy osobno w domu. Ważne jest, by do spotkania przygotować się poprzez wysłuchanie konferencji. Konferencje pochodzą z archiwalnych nagrań na kasetach magnetofonowych. Niektóre z nich mają dobrą jakość, inne gorszą. Niezależnie od tego – zdecydowaliśmy się na ich publikację, aby powrócić do nauczania o. Kozłowskiego z różnych okresów jego działalności, nawet sprzed ponad dwudziestu lat

 

Mam nadzieję, że o. Józef Kozłowski SJ przeprowadzi nas z mocą przez właśnie rozpoczęty Rok Wiary.


o. Remigiusz Recław SJ 

 

Książkę "Śladami Ojca" oraz płytę CD cz. I i cz. II o tym samym tytule, na podstawie których można przeprowadzić formację we wspólnocie można zamówić na stronie naszej księgarni. Więcej informacji - kliknij tutaj!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kapłanie, Ojcu dla bardzo wielu osób - zajrzyj do pozycji naszego Wydawnictwa - Aby nikt nie zginął" (praca zbiorowa) - więcej tutaj!

 

 

 

 

 

Zachęcamy do Szumu z Nieba nr 117/2013, który ukazał się w X rocznicę śmierci o.Józefa Kozłowskiego i w dużej części poświęcony jest dziełu, które założył ten niezwykły duszpasterz - tutaj!


 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy także od obejrzenia strony poświęconej o. Józefowi Kozłowskiemu SJ - tutaj!


(zamieszczono 2012-10-20)